پیانو

پیانو

 

کریستوفوری اولین ساز پیانوفورته را در ایتالیا اختراع نمود که در آن از مکانیزم چکش برای به ارتعاش درآوردن سیم ها استفاده می شد. ارتعاش سیم در بسیاری از سازها(سازهای زهی) منبع ایجاد صوت می باشد ولی تفاوت پیانو با سایر سازهای زهی در این است که برخلاف آنها، صدای پیانو در اثر کوبش چکش ها به سیم ایجاد میشود و نه با زخمه زدن و یا کشیدن آرشه بر روی سیم. با اختراع این ساز امکان ایجاد شدت های مختلف صوت ( قابلیتی که در سازهای کلاویه ای قبل از آن، نظیر هارپسیکورد، وجود نداشت) فراهم شده و نوازنده میتواند احساس بیشتری به مو سيقى خود بدهد.

پیانو

 

پیانوهای آکوستیک تقریبا از 10000 قطعه متفاوت تشکیل شده اند و از لحاظ ساختار به دو دسته کلی تقسیم میشوند: پیانوهای گرند (Royal) و پیانوهای دیواری (upright). پیانوهای گرند به صورت افقی بوده و طول آنها بین 120 تا 270 سانتیمتر (و حتی بیشتر از آن) است. سیم های گرند پیانو به صورت افقی و موازی با زمین قرار گرفته است و چکش ها پس از ضربه زدن به سیم با نیروی وزن خود به پایین برمی گردند. پیانوهای دیواری بر اساس ارتفاع به سه دسته اسپینت (91 تا 96 سانتیمتر)، کنسول ( 96 تا 106 سانتیمتر) و استودیو (بلند تر از 106 سانتیمتر) تقسیم میشوند. در پیانوهای دیواری سیم ها به صورت عمودی نسبت به زمین قرار گرفته اند و بنابراین این پیانوها بهترین انتخاب برای اتاق های کوچک محسوب می شوند. اكشن پیانوی دیواری نوع تغییر یافته‌ی اکشن پیانوی گرند است.

 

پیانوهای دیجیتال ابزارهایی الکترونیکی هستند که بر مبنای باز پخش صدای پیانو ضبط شده (که در حافظه‌ی آنها جای داده شده است) کار می‌کنند. تعداد کلاویه ها در پیانوهای دیجیتال بین 61 تا 88 کلید است ولی از چکش، سیم و بسیاری از اجزای متحرک که در آکوستیک یافت میشود خبری نیست. سرعت و كیفیت ضربه‌ی وارد شده به کلاویه از طریق 1 تا 4 حسگر (‌تعداد حسگر ها در پیانوهای مختلف متفاوت است) اندازه گیری شده و به بخش تحلیل و پردازش صدا منتقل میشود. با افزایش تعداد حسگر ها كه ممكن است از نوع تماسی یا نوری باشد،‌ تحلیل سرعت و كیفیت لمس كلاویه با دقت بيشترى انجام ميگيرد.
صدای پیانوهای دیجیتال از طریق بلندگوهای نصب شده بر روی آنها و یا هدفون قابل شنیدن است.

شرکت بازرگانی مهرآهنگ زرتشت (پیانو سنتر ایرانوارد کننده رسمی و نمایندگی انحصاری برندهای معتبر لوازم موسیقی.

پیانو سنتر / مهر آهنگ

پیانو SCHULZEPOLLMANN :

در سال 1709 پیانو در شهر پادووای ایتالیا توسط کریستو فوری اختراع گردید و نام آن Forte piano به معنای قوی و ملایم نامگذاری شد که رفته رفته به کلمه پیانو شهرت یافت.
امروزه برندهای ایتالیایی فازیولی و شولتزپولمن جزء بهترین برندهای دنیا می باشند. پیانوهای شولتزپولمن کاملا دست ساز بوده و در سال از آن فقط 300 عدد پیانوی دیواری و 50 عدد پیانو گرند ساخته می شود.

شرکت مهر آهنگ زرتشت وارد کننده رسمی و نمایندگی انحصاری برندهای معتبر لوازم موسیقی از جمله : پیانو شولتزپولمن، پیانو هارودسر، پیانو آلبینونی، پیانو آرتسیا می باشد.
شرکت مهرآهنگ زرتشت مفتخر است برای اولین بار در تاریخ موسیقی ایران اقدام به واردات پیانوهای ایتالیایی نموده است تا با بهرمندی هنرمندان و هنر دوستان ایرانی از بهترین پیانوهای دنیا نقشی در ارتقاء فرهنگ و هنر کشورمان داشته باشد.

 

پیانو HARRODSER :

پیانو سنتر / مهر آهنگ

هارودسر پیانویی که در سال 1840 توسط هارولد بائر، پدر رابرت بایر ساخته شد او که ابتدا پیانوهایش را بصورت سفارشی و بسیار محدود می ساخت همیشه آرزو داشت پیانوهای ساخت دستش نه تنها در دست خانواده سلطنتی و اشراف باشد بلکه طبقه متوسط تحصیل کرده نیز بتوانند از این پیانوها استفاده کنند.

سپس او با William Danemann آشنا شد.

او که یک طراح پیانو مشهور بود با کمک بائر توانست کارخانه ای را در شهر دوسلدورف راه اندازی کند تا باز به آرزوهایش برسد و پیانوهای او در دسترس همگان قرار گیرد.
در سال 2002 با توجه به نیروی کار ارزان، هارودسر کارخانه ای را در اندونزوی راه اندازی کرد تا بتواند پیانوهایی با کیفیت و استاندارد های سختگیرانه و مشابه پیانوهای صد در صد اروپایی را با قیمت مناسب در دسترس همگان قرار دهد. و با شعار Harrodser For ever (هارودسر برای همیشه) پیانوهایی را به مشتریان ارائه دهد که هیچ زمانی نیاز به تعویض یا ارتقا نداشته باشد.

چرا هارودسر یک پیانوی همیشگی می باشد؟

حداقل عمر پیانوهای هارودسر 100 سال می باشد مهمترین علت آن این است که هارودسر هیچ زمانی در استفاده کردن از قطعات مرغوب در ساخت پیانو صرفه جویی نمی کند.

 

1- استحکام همیشگی: 

صفحه چدن بصورت راندفریم با کلاف های چدنی ضخیم که باعث استحکام پیانو می باشد همچنین 5 ستون چوبی قطور در پشت پیانو نیز باعث استحکام هر چه بیشتر هارودسر می شود.

 

 

2- صدایی غنی و بی نظیر:

استفاده از قطعات کلیدی آلمانی مانند سیم های با کیفیت شرکت Roslau آلمان یا ساندبردهای Strunz آلمان و چکش های ساخته شده توسط شرکت Abel یا FFW که تمامی

این قطعات توسط ماهرترین استاد کارها در پیانوهای هارودسر کارگذاری و تنظیم شده اند. باعث شده یک پیانو با کیفیتی مشابه پیانوهای صد در صد اروپا را با قیمتی بسیار اقتصادی به مشتریان ارائه کنند.

پیانو سنتر / مهر آهنگ

 

 

 

 

 

سیستم پدال چوبی واکشن با چوب طبیعی Spruse که باعث تولید و صدایی بسیار گرم و پخته میشود.

 

 

 

 

3- کنترل کیفی سختگیرانه:

پیانوهای هاوردسر پس از اتمام مراحل ساخت، توسط ربات کاملا پیشرفته مورد تست قرار میگیرند و حدود 1000 ضربه بر روی کلاویه ها زده می شود و دیرند زمانی که هر چکش به سیم می خورد

را با کامپیوتر اندازه گیری می کنند. که تمامی چکش ها مشابه یکدیگر طی یک مدت زمان به سیم ها بخورند تا در قطعات تکنیکی با سرعت بالا نوازنده دچار مشکل نشود.

 

 

 

 

 

4- نگهداری کوک به مدت یکسال:

استفاده از Pinblock های ساخته شده توسط شرکت مطرح Dehonit که حداقل دارای 18 لایه می باشد و همچنین گوشی های بسیار مرغوب باعث شده پیانوهای هارودسر

فقط در سال یک بار نیاز به کوک داشته باشد.

 

 

 

 

5-ظاهر زیبا:

پیانو سنتر / مهر آهنگ

در پیانو هارودسر به جزئی ترین چیزها توجه زیادی شده است. کیفیت و رنگ پیانوها و روکش (وینییر) کیفیت آبکاری پدال ها کیفیت چرخ ها و صندلی های قابل تنظیم بسیار با کیفیت و پایه های شکیل پیانو باعث شده که به غیر از استحکام و صدای غنی، زیبایی و منحصربفرد به فضای را که این پیانو در آن قرار می گیرند می دهند.

6-خدمات پس از فروش واقعی 5 ساله که توسط شرکت بازرگانی مهر آهنگ زرتشت نماینده انحصاری پیانوهای هارودسر در خاورمیانه ارائه میشود.

 

 

پیانو Albinoni :

امروزه پیانوهای Albinoni با طراحی ایتالیایی و کنترل کیفی سختگیرانه و قطعات ساخته شده توسط شرکت های صاحب نام، پیانوهایی با کیفیت و مستحکم را به بازار عرضه می کند.
این پیانوها با سیم هایی که توسط Roslau آلمان ساخته شده و Pinblock های ساخته شده توسط Dehonit آلمان و همچنین چکش های ساخته شده توسط Abel آلمان یا FFW آلمان ، همراه با اکشنی که 100% Natural Wood می باشد پیانویی استاندارد و مستحکم با صدای گرم و غنی را تضمین می کند.

پيانو ديجيتال آلبينونى داراى تاچ استاندارد ( نه زيادى سبك و نه زيادى سنگين )و افتر تاچ بسيار قوى و سيستم كلاويه همراكشن و ضد حساسيت است كه قابليت شبيه سازيه كلاويه هاى پيانو آكوستيك را به نوازنده ميدهد و باعث نميشود كه انگشتان شما روى كلاويه ها عرق كند و سر بخرد، همچنين داراى بهترين سمپل هاى پيانوهاى گرند ايتاليايى ميباشد همراه با پولى فونى استاندارد كه باعث ميشود نوازنده در هنگام نواختن احساس كند با يك گرند پيانو اجرا ميكند وصداها در هنگام نواختن پيانو با هر دو دست قابل تفكيك بوده و همچنين داراى ٣ پدال اكتيو ميباشد كه دقيقاً كارايى يك گرند پيانو رو به شما ميدهد.

همیشه برای خرید پیانو این سوال مطرح است که پیانوی آکوستیک بهتر است یا پیانوی دیجیتال؟ تفاوت صداهایشان چگونه است؟ کیفیت ساخت کدامیک بهتر است؟ کدامیک مقرون به صرفه است؟ برای شروع یادگیری پیانو ، کدامیک مناسب تر است ؟ متاسفانه امروزه با وجود نرخ بالای ارز و به مراتب قیمت بالای ساز های وارداتی ، خرید پیانوی آکوستیک بسیار مشکل شده است ، در نتیجه بازار خرید و فروش پیانو های دیجیتال بسیار گرم است. در حال حاضر شرکت های متفاوتی در سراسر جهان در حال ساخت و عرضه پیانوهای آکوستیک و دیجیتال می باشند که با هم به رقابت می پردازند. اما مسئله اصلی این است که ، چگونه و بر چه اساسی مناسب ترین پیانو را انتخاب کنیم؟ ما امیدواریم که با این نوشتار ، بتوانیم شما را در شناخت و خرید پیانو کمک کنیم.

بررسی تفاوت پیانوی آکوستیک و پیانوی

امروزه اکثر مردم در خانه های آپارتمانی زندگی می کنند ، و این بدان معناست که نمی توان در خانه از صداهای بلند استفاده کرد. کنترل بلندی صدای پیانو آکوستیک امری دشوار است که این خود یکی از بزرگترین مشکلات استفاده از پیانو آکوستیک در آپارتمان است. ( البته این مشکل تا حدی با استفاده از سیستم silent برطرف می شود ) ؛ حمل پیانوهای آکوستیک به طبقات بالا به دلیل وزن بسیار زیاد آن بسیار دشوار است و بعد از هر جا به جایی نیاز به کوک شدن دارد. به یاد داشته باشید که همواره یکی از مهم ترین عوامل، قیمت کالاست. پیانو آکوستیک از هزاران قطعه مختلف ساخته شده است که فرایند تولید صدا را به صورت مکانیکی و آکوستیک انجام می دهد. مهندسی و ساخت این کالا زمان بر بوده و هزینه زیادی دارد که در نهایت به قیمت بالای محصول می انجامد. اما پیانو های دیجیتال قابلیت تنظیم صدا و حتی قابلیت استفاده از هدفون را دارند و چون وزن بسیار کمتری دارند ، حمل آنها ساده تر بوده و نیاز به کوک شدن هم ندارند و چون فرایند تولید صدا به صورت الکتریکی انجام می شود ، ساخت قطعات آن سریع تر و با هزینه کمتری بوده و در نهایت قیمت پایین تری دارند؛ حال چندین سوال در ذهن ایجاد می شود که به آن ها می پردازیم.

1 – آیا هر پیانوی آکوستیکی از پیانوی دیجیتال بهتر است؟

خیر. برخی از پیانو های آکوستیک نامعتبر می توانند برای شما مشکل ساز باشند. عمده ترین این مشکلات عدم توانایی ساز در نگه داشتن کوک است. اگر شما مبتدی هستید و اطلاعات کافی در رابطه با پیانو ندارید، از خرید پیانو آکوستیک دست دوم خودداری کنید. مطمئنا پیانوی آکوستیک ارزش بیشتری نسبت به پیانوی دیجیتال دارد اما وقتی صحبت از برند های نامعتبر و یا دست دوم بودن ساز به میان می آید و بودجه شما برای خرید محدود است ، بهتر است که ریسک نکنید و پیانوی دیجیتال بخرید. پیانوهای دیجیتال برای افرادی که بودجه کمی دارند و مبتدی هستند و همچنین افرادی که حتی بودجه لازم را در اختیار دارند ولی به دنبال آهنگسازی و ضبط موزیک هستند ، بهترین گزینه است.

2 – آیا استفاده از پیانوهای دیجیتال در مراحل پیشرفته توصیه می شود؟

این مورد نیز به چند عامل بستگی دارد؛ اگر قدرت خرید پیانوی آکوستیک را ندارید، پیانوهای دیجیتال می توانند پاسخگوی نیاز شما باشند اما تنها مسئله حسی است که نوازنده نیاز به درک آن دارد، اینکه چکونه با پیانوی آکوستیک حالت های مختلف صدا را تولید کند زیرا در پیانو آکوستیک صدا به صورت کاملا طبیعی ایجاد می شود اما چون این صداها به صورت ضبط شده در پیانوی دیجیتال وجود دارد ، القای کامل این حالت ها بسیار مشکل و در مواردی نا ممکن است.

3– آیا استفاده از پیانوی دیجیتال فرم دست را خراب می کند؟

خیر. کلاویه، کلاویه است، چه پیانو آکوستیک باشد چه دیجیتال. متاسفانه در ایران روش های مختلفی برای فروش اجباری پیانوی آکوستیک به خریدار وجود دارد که این مورد یکی از این روش هاست.فرم دست و انگشت گذاری به نحوه ی تدریس استاد و میزان دقت هنرجو بستگی دارد نه به دیجیتال یا آکوستیک بودن ساز.

پیانو

پیانو آکوستیک یا دیجیتال؟

پیانو آکوستیک نسبت به پیانو دیجیتال از نظر اندازه بزرگتر و از لحاظ قیمت گران تر است این تفاوت در اندازه و قیمت ناشی از تعداد فوق العاده بالای قطعات در پیانو آکوستیک است. touch پیانو آکوستیک نسبت به پیانو دیجیتال قوی تر و سنگین تر حس میشود. و بطور کلی این دو پیانو باهم تفاوت بسیاری دارند. ناگفته نماند برای شروع یادگیری از هر دو پیانو آکوستیک و دیجیتال می توان استفاده کرد اما هیچ وقت پیانو دیجیتال رنگ صوتی، طنین و احساس شنیداری پیانو آکوستیک را به شما نمیدهد. برند های پیانو دیجیتال از سمپل ها و صداهای ضبط شده گوناگونی استفاده می کنند. و در تلاش هستند که بیشترین شبیه سازی را به پیانو آکوستیک داشته باشند.

برای شروع یادگیری پیشنهاد ما به شما پیانو دیجیتال آلبینونی می باشد.

شرکت مهر آهنگ زرتشت (پیانو سنتر ایران) افتخار این را دارد نماینده انحصاری پیانوهای دیجیتال آلبینونی در ایران می باشد.

پیانو نحوه نواختن پیانو :

پیانو توسط ضربه نوک انگشتان نواخته می‌شود. برای این کار دست را بلند کرده و سپس فرود آورده و با نوک انگشت مورد نظر ضربه می‌زنیم. مکانیسم پیانو تولید صدا می‌کند. به دلیل شکل مکانیسم پیانو یک پیانیست می‌تواند هم‌زمان تا ده نت را به صدا درآورد.
محل قرارگیری انگشتان دو دست روی کلیدهای پیانو در نواختن آن اهمیت دارد. معمولاً در آهنگ‌ها نت اول شماره دارد که انگشت شروع‌کننده در نواختن آن آهنگ را مشخص می‌کند. در این صورت شماره یک برای انگشت‌های شست دو دست است و به ترتیب سایر انگشت‌ها شماره‌های ۲ تا ۵ را خواهد داشت. شست دست راست روی چهارمین نت دوی پیانو قرار می‌گیرد. البته این مورد در مورد همه آهنگ‌ها عمومیت ندارد و برخی آهنگ‌سازان نت شروع‌کننده در آهنگشان را شماره نمی‌زنند. در این صورت پیانیست باید خودش محل قرارگیری انگشتانش روی کلیدهای پیانو را با توجه به نوع نت‌های موجود در آهنگ تشخیص دهد.

گاهی پیانیست جای دو دست‌اش را روی کلیدهای پیانو با هم عوض می‌کند و گاهی بدون نواختن کلید پیانو با انگشتان شست دو دستش از سایر انگشتها استفاده می‌کند. به صدا درآوردن نتها یا همان کلاویه‌های با شدت فشار انگشتان به زدن ضربه روی آن‌ها بستگی دارد، اگر انگشتان را آرام روی کلاویه‌ها فشار دهیم صدای آرام و پاین یا به اصطلاح صدای ضعیف از پیانو می‌شنویم و هر چقدر که قدرت انگشتانمان بر روی کلاویه‌ها شدت پیدا کند صدای بلندتری از پیانو می‌شنویم که گویی صدای باند ضبط را زیاد کرده‌ایم که به این حالت تاچینس مانس گویند. معمولاً در قطعات عاشقانه و رومانتیک شدت ضربه روی کلاویه‌ها با احساس زیاد و آرام زده و نواخته می‌شود و در جاهایی که هنگام اوج و هیجان موزیک یا قطعه‌هایی همچون راک و بلوز اجرا می‌شود شدت ضربه روی کلاویه‌ها بیشتر شده و قدرت بیشتری نسبت به قطعه‌های عاشقانه پیدا می‌کند.