اصول نگهداری گیتار

تعمیر و نگهداری گیتار بسيار امرى مهم براى سلامت يك گيتار است ولى متاسفانه معمولاً نادیده گرفته می شود، زیرا كه بیشتر نوازندگان گيتار بیشترين وقت خود را صرف تمرین و نوازندگى كرده تا تعمیر يا نگهدارى از ساز خود .
نادیده گرفتن وضعیت گیتار شما باعث مى شود كه سيمهاى گيتار اكسيد شده و زنگ بزند و يا رطوبت زياد و حتى گرماى شديد باعث شود تا دسته گيتار تاب بر دارد و يا ترك بخورد. در اين بخش عوامل تاثير گزار بر روى گيتار را معرفى ميكنيم تا به اين ترتيب شما براى نگهدارى ساز خود به بهترين شكل ممكن آگاهى پيدا كنيد:

١_دما و رطوبت

دو تا از بزرگترین عوامل محیطی که می توانند بر عملکرد گیتار تاثیر بگذارند، درجه حرارت و رطوبت است. اکثر گیتارها از چوب ساخته شده است، که بسیار حساس به تغییرات دما و رطوبت است.

٢_گرما و رطوبت

هر دو گرما و رطوبت بالا باعث ایجاد خراب شدن گیتار شما میشوند، که باعث می شود چوب پیچیده شود. صدای گیتار نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت، زیرا چوب مرطوب نسبت به چوب خشک تمایل به صدای خشن دارد. همچنین، چسب که همه ی مفاصل را با هم نگه می دارد، ممکن است ذوب شود و منافذ شل شوند.

٣_سرد و خشک

در مقابل، شرایط سرد و خشک سبب می شود که چوب کوچکتر شود. این در مقایسه با چوب مرطوب، سخت تر است.

پس راه حل چیست؟

برای جلوگیری از دو سناریوی قبلی، گیتار را در سطوح رطوبت ایده آل حفظ کنید که بین 45 تا 55 درصد است. شما می توانید از یک رطوبت ساز یا یک رطوبت گیر برای حفظ سطح رطوبت استفاده کنید .

نگهداری سیم

ساده ترین راه برای بالابردن امر سيم ها اين است که دست های خود را قبل از تمرین بشویید.
تمیز کردن ساز نيز بسیار مهم میباشد بعضی از افراد از موادهای شوینده استفاده میکنند و این باعث میشود که به گیتار لطمه وارد شود و يا باعث خراب شدن رنگ بدنه ساز شود.حتما قبل از تمیز کردن ساز دستتان را تمیز بشویید و با یک پارچه نرم روی بدنه ساز را تمیز کنید که کثیفی ها را از بین ببرد.و از پوليش هاى معتبر به صورت مداوم روى بدنه ساز و فينگر برد استفاده كنيد يكى از بهترين پوليش هاى موجود در بازار پوليش Petz ساخت اتريش ميباشد و كاملاً مقرون به صرفه بوده و براى مدت طولانى ميتوان ازش استفاده كرد.

٤_استفاده نكردن از گيتار براى مدت زمان طولانى

در صورتی که شما گیتار خود را در جایی برای مدت زمان طولانی نگه دارید، چندین اقدام احتیاطی را در نظر بگیرید.
اول، گیتار خود را در یک كيس خوب نگه دارید. این بهترین شکل محافظت برای گيتار شما است.
ثانيا، از نگهداری گيتار خود در جايي که دما و رطوبت بالاي آن تغيير مي کند، اجتناب کنيد.
در نهایت، سیم های گيتار خود را برای جلوگیری از فشار ناخواسته بر روی سردسته و پل شل کنید تا فشار بر روى دسته نباشد.
اميداوريم تونسته باشيم در اين مقاله كمكى براى حفظ و نگهدارى گيتار به شما عزيزان كرده باشيم.