اصول نگهداری گیتار

تعمیر و نگهداری گیتار اغلب نادیده گرفته می شود، زیرا بیشتر گیتاریست ها بیشتر وقت صرف تمرین می کنند تا تعمیر و نگهداری گیتار خود را انجام دهند. با این حال، مزایای نگه داشتن ابزار خود را در شکل نهایی وجود دارد. به عنوان مثال، تنظیم گیتار خود را سازگار نگه می دارد،
نادیده گرفتن وضعیت گیتار شما منجر به رشته ها بیش از حد زنگ زده، یک گردن پیچیده و باعث شود که بدن گیتار شما تکه تکه شود برای جلوگیری از این مشکلات لازم به تمیز و مراقبت می باشد.

تنظیم حرفه ای
برای حفظ موقعیت موسیقی، گیتار باید به درستی تنظیم شود. تنظیم حرفه ای تضمین می کند که برای موسیقی و تولید تن خوب است. این امکان وجود دارد که این کار را خودتان انجام دهید، اما به ابزار و دانش لازم برای تنظیم نیاز دارید.

دما و رطوبت
دو تا از بزرگترین عوامل محیطی که می توانند بر عملکرد گیتار تاثیر بگذارند، درجه حرارت و رطوبت است. اکثر گیتارها از چوب ساخته شده است، که بسیار حساس به تغییرات دما و رطوبت است.

داغ و مرطوب
هر دو گرما و رطوبت بالا باعث ایجاد خراب شدن گیتار شما میشوند، که باعث می شود چوب پیچیده شود، حتی گیتار با یک تنظیم عالی، در نهایت دشوار خواهد شد. صدای گیتار نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت، زیرا چوب مرطوب نسبت به چوب خشک تمایل به صدای خشن دارد. همچنین، چسب که همه ی مفاصل را با هم نگه می دارد، ممکن است ذوب شود و منافذ شل شود.

سرد و خشک
در مقابل، شرایط سرد و خشک سبب می شود که چوب کوچکتر شود. این در مقایسه با چوب مرطوب، سخت تر است.

پس راه حل چیست؟
برای جلوگیری از دو سناریوی قبلی، گیتار را در سطوح رطوبت ایده آل حفظ کنید که بین 45 تا 55 درصد است. شما می توانید از یک رطوبت ساز یا یک رطوبت گیر برای حفظ سطح رطوبت استفاده کنید .

نگهداری رشته
ساده ترین راه برای گسترش رشته های شما این است که دست های خود را قبل از تمرین بشویید.
تمیز کردن ساز بسیار مهم میباشد بعضی از افراد از موادهای شوینده استفاده میکنند و این باعث میشود که به گیتار لطمه وارد شود باعث خراب شدن، از بین رفتن رنگ بدنه ساز شود. و با یاد داشته باشید حتما قبل از تمیز کردن ساز حتما دستتان خود را تمیز بشویید و با یک پارچه نرم روی بدنه ساز را تمیز کنید که کثیفی ها را از بین ببرد.

ذخیره گیتار خود را برای مدت زمان طولانی
در صورتی که شما گیتار خود را در جایی برای مدت زمان طولانی نگه دارید، چندین اقدام احتیاطی را در نظر بگیرید.
اول، گیتار خود را در یک مورد خوب سخت نگه دارید. این بهترین شکل محافظت برای ابزار شماست.
ثانيا، از ذخيره گيتار خود در جايي که دما و رطوبت بالاي آن تغيير مي کند، اجتناب کنيد.
در نهایت، رشته های خود را برای جلوگیری از فشار ناخواسته بر روی گردن و پل جدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *