تفاوت گیتار آکوستیک و گیتار کلاسیک

هنگامی که یک گیتاریست به دنبال اولین ساز خود می گردد که بین گیتار آکوستیک و گیتار کلاسیک کدام را انتخاب کند، هر دو ساز به نوعی یکسان هستند. در گیتارهای کلاسیک از سيم های نایلونی استفاده می شود. ولى در گیتارهای آکوستیک از سيم های فولادی استفاده میشود.

تفاوت اصلی بین این دو گیتار در چیست؟

گیتارهای آکوستیک و کلاسیک شباهت های زیادی بهم دارن گیتارهای کلاسیک از لحاظ طراحی بسیار قدیمی هستند، به این معنا نیست که گیتارهای کلاسیک قدیمی اند فقط سنتی تر هستند.ولى به صورت كلى برخى از تفاوت هاى اين دو گيتار را براى شما در اين مقاله توضيح ميدهيم .

سيم ها :

گیتار های کلاسیک رشته های نایلونی دارند. سيم های نایلونی به ما صدای ملودی بیشتری می دهد. گیتارهای آکوستیک با داشتن سيم های فولادی، باعث ميشود تا صداهاى بلندو غنى از خود به وجود بياورد كه می توانید برای طیف گسترده ای از ژانرهای موسیقی استفاده کنید،مخصوصاً براى اجراى موسيقى هاى غربى.
اندازه :

گیتارهای کلاسیک در مقایسه با محبوب ترین اندازه های گيتار آکوستیک دارای ابعاد کوچکترى هستند. گیتارهای کلاسیک نیز در شکل و اندازه متنوع هستند. بیشتر گیتارهای کلاسیک در یک اندازه و يك شکل خاص قرار دارند.و سايزهايى مانند ١/٢ ، ١/٤ ، ٣/٤ ، ٧/٨ و ٤/٤ كه هر كدام اين سايزها نسبت به سن نوازنده و جسعه ى نوازنده مورد استفاده قرار ميگيرد.لازم به ذكر است كه سايز اصلى گيتار كلاسيك ٤/٤ ميباشد.و نوازندگانى كه در سن كمتر آموزش گيتار را شروع كرده در انتها و پس از رشد فيزيكى خود بايد اين سايز از گيتار (٤/٤) را تهيه كنند.
صدا :

تفاوت در سیم ها نقش مهمی در نحوه صدای دو گیتار دارد.اگر دوست دارید سبک موسیقی کلاسیک، فلامنکو و یا گیتار اسپانیایی را كار كنيد گیتار کلاسیک برای شما مناسب است.ولى اگر سبك جز ، كانترى و يا راك گيتار آكوستيك انتخاب مناسبى است.

کدام گیتار برای مبتدیان بهتر است ؟

به این ترتیب، سیم های نایلون یک گیتار کلاسیک در انگشتان دست ساده تر از سيم های فولادی است و به همين دليل اگر با كلاسيك شروع كنيد بهتر است ولى به طور كلى سليقه اى ميباشد و با گيتار آكوستيك هم ميتوان از ابتدا شروع به نوازندگى كرد ، بهتر است اول از همه سبك مورد نظر نوازندگى خود را انتخاب كرده و سپس نسبت به سبك خود گيتار مورد نظر را تهيه بفرماييد.