راهنمای خرید پیانو دیجیتال

پیانوهای دیجیتال ابزارهایی الکترونیکی هستند که بر مبنای باز پخش صدای پیانو ضبط شده (که در حافظه‌ی آنها جای داده شده است) کار می‌کنند. تعداد کلاویه ها در پیانوهای دیجیتال بین ۶۱ تا ۸۸ کلید است ولی از چکش، سیم و بسیاری از اجزای متحرک که در پیانوهای آکوستیک یافت میشود خبری نیست.

نکته ی مهم : برای خرید پیانو اول آن را ارزیابی کنید و بعد آن را بخرید.
برای ارزیابی پیانو دیجیتال موارد زیر را حتما رعایت کنید:
۱- کمی دور تراز پیانو بایستید و از شخصی بخواهید تا چند دقیقه با آن بنوازد
۲- صدای پیانو را به کمترین مقدار کاهش دهید اگر صدای کلید ها خیلی بلند بودآن را نخرید.
۳-کلید ها را بدون اینکه به سمت پایین فشار دهید با کمک انگشت شست و نشانه به سمت چپ و راست حرکت دهید میزان جابجایی کلید به طرفین باید بسیار ناچیز باشد و کلید ها با دو کلید جانبی خود برخوردی نداشته باشند.
۴-باید توجه کنید که آیا کلید ها به ضربه حساس هستند یا نه كه تنها در سيسيتم همر اكشن امكان پزير ميباشد.
۵-وقتی کلاویه ها را به سمت پائین فشار می دهید کمی مقاومت احساس می کنیداین مقاومت به هنگام بالا آمدن کلید نیز باید احساس شود اما نه به اندازه ی زمانیکه کلید را به سمت پائین فشار می دهیم.
۶- به این نکته هم توجه کنید که صدای پیانو چقدر طول می کشد.
٧- پيانو ديجيتال شما بايد پوليفونى «چند صدایی|Poliphony» استانداردى داشته باشد تا صداى نت ها در هنگام نواختن هر دو دست باهم قاطى نشوند.
٨- حتما پيانوى ديجيتالى تهيه كنيد كه داراى ٣ پدال اكتيو يا فعال باشد زيرا كه در بعضى از پيانوها پدال ها تنها براى زيبايى قرار گرفته اند و كارايى ندارند.
٩-داشتن صفحه نمايشگر (LCD) از ديگر نكات مهمى ميباشد كه بايد پيانوى ديجيتال شما داشته باشد زيرا كه به شما كمك ميكند در هنگام كار با مترنوم به راحتى سرعت و ميزان ضرب آن را از روى صفحه نمايشگر انتخاب كنيد.
١٠-داشتن سیستم آموزشى (مختص هنرجويان تازه كار) از نكات مهم ديگرى است كه مخصوصاً به كسانى كه ميخواهند به تازگى نوازندگى پيانو را آغاز كنند كمك شايانى ميكند زيرا كه متد آموزشى مانند كتاب بير (BEYER) در حافظه دستگاه ضبط شده است و هنرجو ميتواند تمامى درس ها و متد آموزشى خود را در منزل با پيانو ديجيتال خودش تمرين كند و در واقع انگار يك استاد پيانو هميشه در كنار هنرجو هستش كه امرى مهم در زمينه آموزش پيانو ميباشد.
-در يك جمع بندى كلى در خريد پيانو ديجيتال ميتوان اين نكات را مرور كرد :
آیا شستی ها از نوع چکشی هستند؟
آیا ورودی پدال قادر به تشخیص نیم پدال است؟ وا داراى ٣ پدال اكتيو ميباشد؟
آیا دستگاه دارای مترونوم داخلی است و صفحه نمايشگر دارد؟
آیا دستگاه قادر به ضبط نت های نواخته شده است؟
آيا داراى پوليفونى «چند صدایی|Poliphony» استانداردى است؟
تعداد و ابعاد بلندگوهای روی دستگاه چقدر است؟
آیا دستگاه دارای پایه و صندلی است؟
آيا دستگاه فوق داراى گارانتى و خدمات پس از فروش معتبر و شركتى ميباشد؟
و در انتها از لحاظ قيمتى بايد در نظر بگيريد كه هزينه خيلى زيادى را صرف خريد ديجيتال پيانو نكنيد زيرا كه پس از آموزش مقدماتى و يادگيرى هاى اوليه شما به يك پيانو آكوستيك نياز داريد زيرا كه حس و تاچ بهترى دارند و سعى كنيد از جايى پيانوى ديجيتال خود را تهيه كنيد كه در صورت تعويض پيانو ديجيتال با آكوستيك پيانو ديجيتال شما را ازتون به قيمت مناسب بخرند و موقعه جابجايى ضرر زيادى نكنيد.
اگر بخواهيم برخى از مارك هاى معروف و استاندارد كه تمامى نكاتى كه در اين مقاله به آن پرداختيم را داشته باشند ميتوان به برند آلبينونى (ALBINONI) مدل هاى ADP-150 و ADP-100 اشاره كرد و يا برند آرتسيا (ARTESIA) مدل هاى +DP-3 و AP-120E و DP-150E اشاره كرد.

راهنمای خرید پیانو دیجیتال راهنمای خرید پیانو دیجیتال

Best seeder/leecher ratio for comprehensive “Game of Thrones”: 12,566/961