پیانو دیجیتال

پیانو دیجیتال

پیانوهای دیجیتال ابزارهایی الکترونیکی هستند که بر مبنای باز پخش صدای پیانو ضبط شده (که در حافظه آنها جای داده شده است) کار میکنند. تعداد کلاویه های پیانوهای دیجیتال بین 61 تا 88 کلید است ولی از چکش، سیم و سایر اجزای متحرکی که در پیانوهای آکوستیک یافت میشود در این پیانوها خبری نیست. شدت ضربه وارد شده به کلاویه پیانو دیجیتال از طریق حسگرهای خاصی اندازه گیری شده و به سیستم کامپیوتری منتقل میشود. پیانوهای دیجیتال با کیفیت معمولا دارای کلاویه های سنگین (weighted) هستند تا بتوانند حس لمس کلاویه پیانوهای اکوستیک را شبیه سازی نمایند.

در برخی از انواع گرانبهای این پیانوها وزن کلاویه ها همانند پیانوهای آکوستیک متغییر می باشد، به طوریکه با حرکت به سمت راست کلاویه ها سبکتر میشوند (graded hammer). در برخی از انواع این پیانوها سیستم progressive hammer action تعبیه شده است که مکانیزم رهاسازی در پیانوهای آکوستیک را شبیه سازی میکند.

در این پیانوها به هنگام نواختن بسیار آرام کلیدها (پیانیسیمو) میتوانید اثر مکانیزم رهاسازی را حس کنید. کیبوردها و ارگ های الکترونیکی عموما فاقد این نوع کلاویه ها هستند و کلیدها به کمک نیروی فنر بالا می آیند. صدای پیانوهای دیجیتال از طریق بلندگوهای نصب شده بر روی آنها و یا هدفون قابل شنیدن است.

اگر در محیطی آپارتمانی زندگی می کنید که صدای بلند پیانو آکوستیک محدودیت ایجاد میکند، عموما پیانوهای آکوستیک به کار شما نمی آیند، چرا که صدای آنها قابل کنترل نمی باشد. افراد بسیاری هستند که به دلیل این محدودیت نمیتوانند از پیانوی آکوستیک گرانبهای خود به خوبی استفاده کنند. شاید بزرگترین مزیت پیانوهای دیجیتال امکان کاهش صدای آنها و استفاده از هدفون به هنگام نیاز باشد. البته این مشکل را میتوانید با نصب سیستم Silent بر روی پیانوهای آکوستیک نیز برطرف نمایید.

یکی دیگر از مزیتهای پیانوهای دیجیتال امکان انتقال اطلاعات آن به کامپیوتر و استفاده از نرم افزاری های تولید موسیقی است. شما میتوانید با استفاده از رابط MIDI پیانو خود را به کامپیوتر وصل کرده و ازمزایای بیشمار آن بهره مند شوید.

در هنگام خرید پیانو ديجيتال همواره سعی کنید تا پيانويى انتخاب كنيد كه نزديك به پيانو آكوستيك باشد از لحاظ صدا و اكشن و همچنين حتما ًداراى ٣ پدال اكتيو (فعال) باشد و امكاناتى از قبيل صفحه نمايشگر و متدهاى آموزشى ضبط شده (مخصوصاً براى مبتديان) را دارا باشد.

چه پیانو دیجیتالی بخریم ؟ 

برای خرید پیانو دیجیتال لازم نیست زیاد هزینه پرداخت کنید زیرا که در صورتیکه شما بخواهید بصورت جدی کار را دنبال کنید در آینده باید پیانو آکوستیک تهیه کنید. ولی از طرفی باید پیانو دیجیتال استاندارد را خریداری نمایید تا زمانی که پشت پیانو آکوستیک می نشینید دچار دگرگونی در نوازندگی نشوید. شما می توانید پیانو دیجیتال آلبینونی یا برند آرتسیا را تهیه نماید که هم قیمت مناسبی دارند و هم کاملا برای شروع کار استاندارد می باشند.

در این برندهای متدهای آموزشی ضبط شده است و شما گویی استاد را در خانه همیشه کنار خود خواهید داشت. همچنین این دستگاه ها قابل اتصال به گوشی موبایل یا (iPad) نیز می باشند. و شما قادر خواهید بود از JoyTunes بهترین اپلیکیشن آموزش موسیقی یا آهنگسازی را که توسط بهترین موزیسین های دنیا تهیه شده اند را دانلود نمایید و با استانداردهای بین المللی آموزش پیانو را فرا بگیرید.

پیانو دیجیتال

همچنین تاچ منحصربفرد 12 حالته که شما می توانید تمامی نوانسای موسیقی را با آن بکار ببرید. همچنین صفحه نمایشگر که می توانید ضرب مترونوم را مشخص کرده یا یکی از درسهای متد آموزشی را انتخاب نمایید.

همچنین اسپیکرهای نقطه ای یا همان 3D Sonnd که صدای دستگاه را کاملا شبیه به پیانو آکوستیک می کند. همچنین 3 پدال اکتیو که مار یک گرند پیانو را برای شما انجام می دهند. و در آخر گارانتی معتبر شرکت بازرگانی مهر آهنگ زرتشت که کیفیت و استحکام دستگاه را تضمین می کند تا با خیالی آسوده نوازندگی نمایید. بنابراین شما با یک هزینه کم می توانید یک پیانو دیجیتال کارآمد داشته باشید.

  پیانو دیجیتال