بهترین سن برای شروع پیانو ؟

بهترین سن برای شروع پیانو ؟

ساده ترین پاسخ برای این سوال این است که «هرچه زودتر بهتر». چون اساسا مطالبی که انسان در کودکی یاد می گیرد ملکه ذهنش می شود و ثابت شده است که هرچقدر آموزش موسیقی (یا هر مهارت دیگری) از سنین پایین تر آغاز شود، نتیجه نهایی بهتر بوده و آن شخص زودتر به مقام استادی رسیده و در واقع لذت بیشتری هم از موسیقی خواهد برد. اغلب نوازندگان حرفه ای دنیا آموزش‌های اولیه را از سنین کودکی آغاز کرده اند. اما در حالت کلی به نکات زیر می شود اشاره کرد.
بهتر است که کودک قادر به تشخیص الفبا باشد. مثلا دوره مهد یا سال اول ابتدایی را گذرانده باشد. اینگونه قادر به تشخیص و تطبیق نت ها و علائم موسیقی نیز خواهد بود. بنابراین در حالت نرمال سن بالای شش سال مناسب خواهد بود. اگر سن کودک کمتر از این است، حداقل باید قادر به تشخیص اشکال مختلف از هم باشد. مثلا یکی از تست هایی که انجام می دهند این است که از کودک می خواهند با نگاه کردن به کلاویه های پیانو، دسته های دو تایی کلاویه های مشکی را تشخیص داده و روی آنها را با تعدادی کارت بپوشاند. اگر کودک با چند بار تلاش موفق به اینکار نشد، به این معنی است که باید صبر کنید. بعنوان نشانه ای دیگر از آمادگی کودک خود می توانید به رفتار او در حین نگاه کردن یا گوش دادن به یک کتاب داستان مصور دقت کنید. اگر در حین گوش دادن به کتاب داستان و نگاه کردن به تصاویر آن کاملا غرق در داستان شده و سوالاتی در رابطه با تصاویر می پرسد، این یک نشانه مثبت خواهد بود چرا که تمرین موسیقی معمولا به این معنی خواهد بود که حداقل ده دقیقه بصورت مداوم بتواند حواس خود را روی یک کار خاص جمع کند. برای بعضی از بچه ها این ده دقیقه ممکن است به اندازه صد سال به نظر بیاید.
نکته دیگر مربوط به خود شما بعنوان پدر و مادر کودک می شود. در واقع تا قبل از هشت سالگی، انتظار این است که شما نیز به همراه کودک (حتی بیشتر از او) روی تک تک درسها وقت گذاشته و در تمام تمرینات او را همراهی کنید. در واقع میزان پشت کار و علاقه شما است که میزان پیشرفت و علاقه ی او را تعیین خواهد کرد. چرا که در این سن و سال انتظار اینکه کودک از روی علاقه یا تعهد بخواهد تمرین ها را انجام دهد، انتظار زیادی است. بنابراین باید ببینید که آیا خود شما می توانید تا این حد به اینکار پایبند باشید یا نه چرا که یک شروع بد ممکن است به این معنی باشد که کودک تا آخر عمر علاقه ای به تکرار این تجربه نداشته باشد.

شرکت مهر آهنگ زرتشت (پیانو سنتر ایران

وارد کننده رسمی و نمایندگی انحصاری برندهای معتبر لوازم موسیقی